Çinli Madenciler Yüzünden Grin Ağı Yok Olabilir

Cihat Öztürk
4 min readNov 30, 2021

İlk olarak, eğer bir Grin coin madencisisiysen, bu yazıyı sonuna kadar okumalısın. Çünkü Grin ağının geleceği sana bağlı olabilir.

Grin ağı son 1 senedir ciddi bir ademi merkeziyetçilik sorunu yaşıyor. Madencilerin bir çoğu sadece bir havuz üzerinden kazım yapıyorlar.

Yukarıdaki grafikte de gördüğünüz gibi Grin madencilerinin %50'den fazlası always.vip havuzu üzerinde kazım yapıyorlar ve madencilerin hiçbirisi tehlikenin farkında değil. Çünkü eğer tehlikenin farkında olsalardı, hiçbirisi bir havuzu merkezi güç haline getirmezdi.

Şimdi bu durumun neden tehlikeli olduğunu tüm detaylarıyla beraber anlatalım.

Tarih

Bitcoin ilk çıktığında Havuz madenciliği kavramı yoktu ve sadece Solo madencilik vardı. Bundan dolayı da ağ gücündeki merkeziyetçilik problemi yoktu çünkü herkes bireysel olarak kazım yapıyordu. Bir süre sonra, Satoshi dışında başka yazılımcılar tarafından havuz madenciliği keşfedildi ve insanlar daha erken ödeme alma imkanları olduğu için, havuz madenciliğine geçtiler. Ancak bu çok önemli bir sorunu ortaya çıkardı.

Ademi Merkeziyetçilik

Eğer madencilerin hepsi tek bir havuz üzerinde kazım yaparlarsa, ağın tüm gücü o havuz yöneticisinde oluyor. Bundan dolayı da; %51 atak, protokol değiştirme, hard-fork yapma gibi tüm seçenekler havuz kurucusunun kontrolünde oluyor. Çünkü POW(yani madencilik gücüyle çalışan) ağlarının hepsi, en uzun zincirin yolunu takip ederler. Ve eğer bir havuz veya bir grup %51'den fazla ağ gücene sahip olursa, Blockchain zincirini istedikleri yönde değiştirme hakkına sahip olurlar.

Çözüm

Bu sorun Bitcoin’in ilk yıllarında ortaya çıktıktan sonra, hemen başka havuzlarda kurulmaya başlandı ve gücün tek bir yerde toplanması engellendi. Fazla güce sahip olan havuzlar, insanların başka havuzlarda kazım yapması için uyarılarda bulundu ve sorun çözüldü. Bugün, Bitcoin ağında hiçbir havuz %18'den fazla ağ gücüne sahip değildir. Bundan dolayı Bitcoin ağında merkezi bir ağ gücü ve tehlike yoktur.

Kaynak: https://miningpoolstats.stream/bitcoin

Grin

Grin ağı, son 1 senedir bu bahsettiğimiz bu problemi yaşıyor. Ağ tamamen merkezi güçler elinde. İlk başta madencilerin bir çoğu Goblinpool üzerindeydi. Goblinpool’un kapatılmasıyla birlikte, madencilerin çoğu başka bir Çin havuzu olan pool.always.vip’e geçtiler.

Kaynak: https://miningpoolstats.stream/grin

Always.vip havuzu, Grin havuzları içinde %77.5 gibi çok korkunç bir madencilik gücüne sahip. Tüm ağ genelinde ise %62'lik ağ gücüne sahipler. Bu durum onları merkezi bir tehlike haline getiriyor. Çünkü %51'den fazla güce sahip oldukları için, Grin ağının geleceği tamamen bu havuzun inisiyatifine kalıyor.

Bu durumun oluşturduğu başlıca sorunlar

Merkezi ağ gücünden dolayı, Grin platformuna bir sürü sorun mevcut. Bunları size tek tek sıralayacağım.

  1. Grin ağı her an bir saldırı yaşayabilir. Bu durum tamamen havuz yöneticisinin inisiyatifine kalmıştır. Bir saldırı gerçekleşirse eğer, Grin fiyatı yerle bir olacağı için, hiçbir şeyin anlamı kalmayacaktır.
  2. Gate.io borsası üzerinde, Grin yatırma işlemleri için, 1000 blok geçmesini, yani ortalama 17 saat beklemek zorundayız. Çünkü, Gate.io borsası, Grin ağ gücünün merkezi olduğunu bildiği için, herhangi bir %51 saldırısına karşı borsayı koruma altına alıyorlar. Bu durum hem biz Grin kullanıcılarını, hem madencileri, hem de borsayı olumsuz etkiliyor.

3. Yatırımcıları uzaklaştırıyor. Grin son 1 senedir tam anlamıyla bir yükseliş yaşayamadı. Bunun sebeplerinden biriside bu. Çünkü, hiçbir büyük yatırımcı riskli, güvensiz ve merkezi bir ağa yatırım yapmak istemez.

4. Yeni borsa listelenmelerinin önünü kapatıyor ve aynı zamanda delist olma ihtimalini arttırıyor. Çünkü, hiçbir borsa güvensiz ve merkezi bir ağı listelemek için cesaret gösteremiyor. Örneğin son dönemde Bisq üzerinde listelenme ihtimali olan Grin için gelen bir yorum. Kullanıcılardan birisi, ilk maddesinde, Grin ağının merkezi bir havuz gücüne sahip olduğu için, Grin’in Bisq üzerinde listelenmesine karşı çıktığını söyledi.

Source: https://github.com/bisq-network/growth/issues/205#issuecomment-963025987

Final

Özetle, anlaşıldığı üzere, Grin ağındaki merkezi Havuz gücü hemen hemen her şeyi olumsuz olarak etkiliyor.

Çünkü;

  1. Eğer bir madenciysen, bu sebeplerden dolayı Grin fiyatı artmayacak ve kazancında artmayacak. Bir saldırı yaşanırsa da, binlerce dolar harcayıp aldığın cihazlar evinin deposunu kalkacak.
  2. Eğer bir yatırımcıysan, yatırımlarının hepsi boşa gidebilir. Bir saldırı her şeyi yıkabilir.
  3. Eğer bir borsa sahibiysen, Grin saldırı yaşadığında borsan büyük bir kayba uğrayabilir.
  4. Eğer Grin madencilik cihazları üretiyorsan veya satıyorsa (ipollo, nhash) yeni cihazları satamayabilirsin. Çünkü, kim merkezi ağ gücünde madencilik yapmak ister. Veya saldırı yaşanırsa, kim Grin madenciliği yapmak ister.
  5. Eğer bir Grin geliştiricisisiysen, geliştireceğin bir şey elinde kalmayabilir.

Bundan dolayı; Grin ile bağlantısı olan biriysen ve kendi yararınla birlikte herkesin yararını istiyorsan, Grin ağının merkeziyetsizliği için çabalamalısın.

Tablo aşağıda. Ne yapman gerektiğini biliyorsun.

Minexpert

--

--

Cihat Öztürk

#Blockchain #Cryptoanalysis #Technicalanalysis #Miningsystems Energy Engineer — Economist(2) madenuzmani@gmail.com